Duchowość oblacka

Heroiczność cnót naszego Założyciela

Niniejszym chciałbym powrócić do dekretu ogłoszonego przez Papieża w listopadzie 1970 roku i dotyczącego naszego Założyciela. Ten werdykt Kościoła wyraża w istocie czynną…

Więcej Info

Eugeniusz de Mazenod wspólpracownik Chrystusa Zbawiciela

Obecne opracowanie opiera się zasadniczo na mojej pracy doktorskiej, zatytułowanej Eugeniusz de Mazenod, współpracownik Chrystusa Zbawiciela oraz duch, którego nam…

Więcej Info

Wspólnota

W niniejszym studium będzie mowa o “wspólnocie”, jednak z pominięciem kwestii, o jaki rodzaj wspólnoty chodzi: wspólnotę domową, wspólnotę dystryktu czy inną.

Więcej Info

Czy oblaci Maryi mają duchowość ignacjańską?

Tytuł poniższego studium dla wielu Oblatów może być prowokujący, choćby z tego powodu, że postawione pytanie różni się od wiadomości otrzymanymi przed laty.

Więcej Info

Święty Eugeniusz i święty Paweł

W roku pawłowym, który z woli papieża Benedykta XVI został ogłoszony dla uczczenia dwutysięcznej rocznicy narodzin Apostoła Narodów, uważamy, że należy ukazać cześć, jaką…

Więcej Info

Przygotowanie i recepcja Reguły z 1818 roku – normy porządku i zarządzania

Założyciel chciał, aby stowarzyszenie misjonarzy było prawdziwą rodziną, co nie przeszkadzało, aby już od samego początku istnienia nadać mu określone cele i ramy. Nie…

Więcej Info

Wielki Piątek 1807 roku – Mit czy rzeczywistość?

Bardzo wiele mówi się o tym, że rok 2007 to 200-setna rocznica wydarzenia Wielkiego Piątku w życiu Eugeniusza.

Więcej Info

Przeciwne wiatry i fale. Mazenod i jego współbracia w latach 1816-1823

Tytuł tego artykułu może wydawać się nieco sztuczny, ale ma związek z osobą Eugeniusza de Mazenod. Eugeniusz nie miał odwagi, aby w pierwszych miesiącach od wspólnego…

Więcej Info

Święty Eugeniusz – Mąż serca

Kanonizacja naszego Założyciela skłania nas do refleksji nad jego świętością oraz do pogłębienia zrozumienia jego relacji z Panem i rodziną oblacką. W ten sposób możemy w…

Więcej Info